Tomasz Futyma

tel: 502-458-222
email: tomasz.futyma@wp.pl

O mnie

Witam serdecznie. Nazywam się Tomasz Futyma, pochodzę z Lublina, jestem magistrem turystyki i rekreacji. Oferuję cały szereg usług w zakresie turystyki. Jest to głównie pilotaż, wychowawstwo oraz instruktaż jazdy na nartach i snowboardzie. Zachęcam do skorzystania z mojej oferty.

Moje zainteresowania geografią zaczęły się już we wczesnym okresie szkoły podstawowej. W naszym domu na półkach zawsze był ogromny zbiór atlasów, map i przewodników, które z wielką przyjemnością oglądałem i czytałem każdego wieczoru. Moja mama niejednokrotnie zabierała mi spod głowy atlas, na którym smacznie sobie spałem. Zawsze interesowały mnie dalekie zakątki, statystyki, odmienna kultura i zwyczaje.

Największą pasję do geografii zaszczepił we mnie mój wychowawca w klasach 6-8 pan Jacek Podkościelny. Był to geograf nie tylko z zawodu, ale z pasji, przyjemności i hobby. W odróżnieniu od innych nauczycieli nie przychodził z teczką pełną scenariuszy lekcji, by czytać z nich jak prowadzić lekcje. Przychodził na zajęcia, siadał na biurku, zakładał rękę na rękę i prowadził zajęcia z takim zaangażowaniem, że wszyscy go z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy. Nasza sala klasowa była zawsze wylepiona przeróżnymi mapami Polski i zagranicy, a na samym środku dumnie wisiał portret Józefa Piłsudskiego.

W okresie Liceum Ogólnokształcącego moje zainteresowania geografią i sportem zostały wyparte przez muzykę heavymetalową. Mniej też mnie interesowały lekcje geografii, gdzie pojawiło się bardzo dużo mało interesujących mnie przemian geologicznych, ukształtowań powierzchni i rodzajów skał i gleb. Powrót do geografii już stricte turystycznej nastąpił po nieudanym starcie w fazie studiów, kiedy zdecydowałem się rozpocząć naukę na Politechnice Lubelskiej. Trwała ona tylko rok, po czym rozpocząłem dwuletnie studium turystyczne, a następnie studia licencjackie na kierunku Turystyka i rekreacja. Udało mi się wtedy zrobić kurs pilota wycieczek w Biurze Podróży Triada oraz wychowawcy kolonijnego na WSSP.

Po pierwszym roku wyjechałem do Włoch na praktyki wakacyjne, gdzie pracowałem w hotelu jako pomoc kuchenna, kelner oraz pomagałem we wszelkich pracach związanych w prowadzeniu hotelu. Rok później rozpocząłem przygodę jako animator w biurze podróży Itaka na wyspie Rodos, by po roku kontynuować współpracę z tym biurem, tylko na wyspie Krecie. W międzyczasie na Wyspach Kanaryjskich ukończyłem kurs animatora czasu wolnego.

Po tym wyjeździe zdecydowałem się przerwać studia na 2 lata i wyjechać do Irlandii za tzw. chlebem. Pracowałem tam jako sprzedawca najpierw w markecie SPAR, a następnie na stacji benzynowej ESSO. Dzięki bardzo rozbudowanej siatce połączeń lotniczych z Dublina udało mi się kilkanaście razy zrobić krótkie 1-2 dniowe wypady do wielu miast Europy - Barcelona, Londyn, Paryż, Bristol, Manchester, Bruksela, Cork, Malta czy Malaga.

Pod koniec 2009 roku zdecydowałem się na powrót do Polski, by na wiosnę rozpocząć przygodę z pilotażem i koloniami. Dwukrotnie wyjechałem z upadłym już biurem Witours (Bielsko-Biała) do Włoch, następnie rozpocząłem współpracę z biurem podróży Watra (Lublin), z którym kilkakrotnie wyjechałem jako pilot wahadłowy do Lloret de Mar oprowadzając za każdym razem grupę po Paryżu. Zimą pracowałem jako wychowawca kolonijny z dziećmi w Pieninach oraz jako pilot wycieczek w Innsbrucku (Austria).

Wiosną i jesienią próbowałem sił w innych branżach, np. jako kurier, przedstawiciel handlowy czy specjalista ds. finansów, ale zawsze trwało to bardzo krótko i otrzymywałem oferty pracy w turystyce. w 2010 roku pięć razy wyjechałem do Lloret de Mar jako pilot wycieczek i wychowawca kolonijny.

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na WSSP w Lublinie broniąc pracy pod tytułem "Walory przyrodnicze, stan i perspektywy rozwoju turystyki w gminie Józefów (Roztocze)". Praca została obroniona na ocenę dobrą i przed moim nazwiskiem pojawił się skrót mgr.

Zimą 2011/12 udało mi się ukończyć kurs instruktora snowboardu, gdyż jest to dyscyplina którą uprawiam od 2 klasy liceum. Rok później rozpocząłem współpracę ze szkołą narciarstwa i snowboardu Izer-Ski w Świeradowie (Góry Izerskie).

Latem 2012 pracowałem w upadłym biurze Sky Club. Byłem rezydentem na Ibizie. Do moich obowiązków należało witanie gości na lotnisku, organizowanie spotkań informacyjnych, oprowadzanie po wyspie, sprzedaż wycieczek i wynajem samochodów oraz interweniowanie w sytuacjach awaryjnych. Sam upadek biura i ogarnięcie całej sytuacji wymagało ode mnie stalowych nerwów i anielskiej cierpliwości. Po upadku biura przeprowadziłem kilka wyjazdów z dziećmi na kolonię, m. in. do Lloret de Mar z Rego-Bisem (Katowice) i Bułgarii z Watrą.

Wiosną 2013 nawiązałem współpracę z Biurem Turystycznym Aneta, gdzie wspólnie organizujemy wyjazdy dla szkół podstawowych i gimnazjum po Polsce - Warszawa, Kraków, Częstochowa, Pieniny, Mazury i każdy inny zakątek naszego kraju.

Lato 2013 składało się z wyjazdów jako pilot i wychowawca kolonijny do Lloret de Mar, Złotych Piasków i Paralii (Wszystko Watra) oraz ze studenckiego wyjazdu do Słonecznego Brzegu (Feel Free).

Jesienią 2013 rozpocząłem moje największe przedsięwzięcie jakim jest pierwszy w Polsce portal dla wychowawców i kierowników kolonijnych wychowawcy.pl. Jest to serwis który skupia kadrę z całej Polski. Można znaleźć na nim profile osób, oferty pracy, podyskutować na forum. Portal stale się rozwija, jest coraz wyżej w wyszukiwarkach i stale nawiązuje współpracę z nowymi biurami podróży.

Zima 2013/14 to 2 miesiące spędzone w Świeradowie Zdroju ucząc dzieci jeździć na snowboardzie.

Wiosną 2014 roku otrzymałem dofinansowanie unijne na otwarcie swojej własnej działalności, która polega dokładnie na tym samym, co robię od wielu lat, ale już jaki jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym też okresie nawiązałem współpracę z warszawskim biurem Fokus, które organizuje bardzo aktywne formy spędzania czasu dla najmłodszych. W ich ofercie znajdują się takie atrakcje jak strzelanie z łuku, wiatrówki, kajaki, podchody, wszelkie zabawy plastyczne, muzyczne, taneczne. Na nudę nikt nie może tam narzekać.

W grudniu 2014 uzyskałem tytuł instruktora narciarstwa, by w Świeradowie Zdroju uczyć jeździć i na desce i na nartach.

Wiosna 2015 i 2016 to współpraca z Biurem Podróży Fokus i liczne wyjazdy po Polsce na zielone Szkoły. W lecie pracowałem na koloniach w Bułgarii i Hiszpanii (Watra Travel)

Zimą 2016  przyszedł czas na zmianę, tym razem padło na Szklarską Porębę, gdzie pracuję jako instruktor narciarstwa i snowboardu.

Na wiosnę 2017 ruszyłem z całkowicie nowym projektem jakim jest zwiedzanie Portu Lotniczego w Lublinie. Zapraszam serdecznie nauczycieli do współpracy.

Podczas całej mojej przygody pracowałem z biurami: Itaka, Solclub, Buksa, Witours, Watra, ZuWays, Rego-Bis, Sky Club, Aneta, Lutur, KarolTravel, Izer-Ski, Basket-Tour, Italy Tours, Feel Free, Sun & More, Attis i pewnie kilka innych, o których już nie pamiętam, bo były to krótkie epizody w mojej pracy.

Odwiedzone miejsca, prywatnie i zawodowo

 Polska: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Katowice, Toruń, Gdynia, Częstochowa, Radom, Olsztyn, Zamość, Chełm, Tatry, Pieniny, Bieszczady, Karkonosze, Kotlina Kłodzka, Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury, Polesie, Pas Pobrzeża, Wielkopolska, Roztocze i wiele wiele innych

 Austria: Wiedeń, Innsbruck, Fusch, Stubai, Axamer Lizum, Schlick 2000, 

 Belgia: Bruksela, Lille

 Bułgaria: Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, Sofia, Warna,

 Czarnogóra: Podgorica, Budva, Ulcnij,

 Czechy: Praga, Brno, Ołomuniec, Harrachov, Skalne Miasto, Morawski Kras,

 Cypr: Larnaka, Limassol, Nikozja (część grecka i turecka), Pafos, Polis,

 Egipt: Sharm El-Sheikh,

 Estonia: Talinn,

 Francja: Paryż, Carcassone,

 Grecja: Ateny, Kreta, Rodos, Santorini, Paralia, Ekaterini, Saloniki,

 Gruzja: Kutaisi,

 Hiszpania: Barcelona, Lloret de Mar, Malaga, Torremolinos, Lanzarote, Ibiza, Majorka, Minorka, Formentera, Figueres, Girona,

 Holandia: Eindhoven, Nijmegen, `s. Hertogenbosch, 

 Irlandia: Dublin, Cork, Galway, Klify Moherowe,

 Katar: przesiadka w Doha,

 Liechtenstein: Vaduz,

 Litwa: Wilno, Kowno, Kłajpeda,

 Luksemburg: Luksemburg,

 Łotwa: Ryga,

 Macedonia: Skopje,

 Malta: Valetta, Luqa, Sliema,

 Monako: Monte Carlo,

 Niemcy: Berlin, Drezno,

 Norwegia: Oslo,

 Portugalia: Porto

 Rumunia: tranzyt,

 San Marino: San Marino,

 Serbia: tranzyt,

 Słowacja: Bratysława, Słowacki Raj, Tatrzańska Łomnica, Tatry, Koszyce,

 Szwajcaria: Zurich, Bazylea

 Szwecja: Nykoping, okolice Sztokholmu

 Tajlandia: przesiadka w Bangkoku,

 Turcja: Stambuł,

 Watykan: Plac Św. Piotra,

 Węgry: Budapeszt, Miszkolc, Debreczyn, Eger

 Wielka Brytania: Londyn, Manchester, Liverpool, Sheffield, Doncaster, Bristol, Belfast, Glasgow,

 Wietnam: Hanoi, SaPa, Halong,

 Włochy: Rzym, Mediolan, Werona, Wenecja, Sycylia, Sardynia, Bari, Cesenatico, San Mauro, Riccionie, Ciro Marina,